Pomôžme si rozprávkou Pomôžme si rozprávkou

Návrat a terapeutické rozprávkyNávrat a terapeutické rozprávky

Vrámci našich odborných služieb (sociálnych, psychologických, sociálnopedagogických a terapeutických) sa môžu naši klienti stretnúť s mnohými príbehmi, ktoré využívame pre "liečbu" a pomoc rodinám, ktorých deti prežili ťaživé situácie (rodiny v rizikovej sociálnej situácii a náhradné rodiny). Ponúkame vám ako ochutnávku aspoň predstavenie niektorých z nich:

Marjane Satrapi: Ajdar

Ajdar-obalkaPríbeh o malej Matylde a smutnom drakovi Ajdarovi, ktorý žije v strede Zeme. Niekedy sa stane, že sa o Ajdara zle staráme a potom sa celý náš svet obráti naruby. Cesta za nápravou všetkých škôd býva náročná a vyčerpávajúca, no nikdy nie zbytočná. Čím je pre nás drak Ajdar prežívajúci v našom vnútri? Ako by sme sa o neho mohli lepšie postarať?

Miro Čársky: O basetovi, ktorý neznášal mľaskanie

O-basetoviPríbeh o odmietaní a prijatí seba a svojej tradície. Nájdenie výhod vlastnej odlišnosti nám ukáže, ako sa stať výnimočným. Pes baset odmietal niečo, čo mu bolo veľmi prirodzené. Napriek veľkej snahe to nemohol poprieť a bol nútený prijať to. Keď tak urobil, zistil, aký má veľký dar. Každý z nás je v niečom ako tento baset a je na nás, čo s tým spravíme. Cesta k vlastnej výnimočnosti vedie cez prijatie svojej inakosti a pochopenie, ako ju v živote možno využiť.

Hans Baumann: Veľký slon a malý slon

Velky-slon-a-maly-slonPríbeh o chlapcovi, pre ktorého bola dôležitá rovnakosť. No zistil, že byť iný má svoj zmysel. Byť rovnakí nás oberá o mnohé výhody. Vďaka odlišnostiam medzi nami máme v spoločnosti svoje dôležité miesto.

Margaret M. Holmes: A terrible Thing Happened

A-terrible-Thing-HappenedPríbeh o čistotnom medvedíkovi Shermanovi, ktorý videl niečo strašné. Kniha podrobne opisuje prežívanie dieťaťa po traume. Dieťa po prečítaní tejto knižky pochopí, že niekedy sa, žiaľ, takéto veci stávajú, a zároveň dostáva malý návod na to, ako by mohlo svoje problémy vyriešiť. Hodnotná a výstižná publikácia vhodná aj pre prácu s veľmi malými deťmi.

Emily Gravett: Big Book of Fears

Big-book-of-fearsPríbeh o strachu a o tom, aký sa nám môže zdať obrovský. No niekedy stačí jedna výnimka a zrazu náš strach nie je až taký veľký.

Shel SilverStein: Strom, ktorý dáva

Strom-ktory-davaJednoduchý a zároveň veľký príbeh o vzťahu, o darovaní a prijímaní, ale aj o trpezlivosti. Príbeh pre všetky vekové kategórie ponúkne každému niečo iné. Či už takým stromom je pre nás rodič, partner, Boh alebo sme ním my sami.

Ella Burfoot: Darkness slipped in

darkness-slipped-inPríbeh pre deti, ktoré sa boja tmy. Rozpráva o tom, že tma nemusí byť len hrôzostrašná.

Margaret Wise Brown: The runaway bunny

The-runaway-bunnyUtekanie detí. Veľká téma. Čo majú vtedy rodičia robiť? Láskavý príbeh zajačika a jeho mamy, ktorá mu vysvetľuje, prečo a ako bude s ním, aj keď bude od nej utekať alebo ju odmietať.

Judith Foxon: Spark learns to fly

Spark-learns-to-FlyTerapeutickým spôsobom vyrozprávaný príbeh malého Sparka (draka), ktorý prežil násilie v rodine a musel z nej odísť a napriek tomu sa naučil lietať.

Maria Molicka: Příbehy, které léčí

Pribehy-ktere-leciKniha plná príbehov s terapeutickým poslaním. Hlavní hrdinovia sú zvieratká alebo rozprávkové postavy, ktoré pomáhajú dieťaťu vžiť sa do príbehu. Ukazuje tiež možnosti riešenia problémov.

Jack Kent - There's No Such Thing as a Dragon

DragonNiekedy môže byť naozaj nebezpečné vyhýbať sa niektorým problémom. Obzvlášť tým, ktoré naznačujú deti. Rodina Bixbeeovcov vie, čo sa môže stať, keď neriešiace problémy „prerastú“ dom. Čarokrásny príbeh malého Billyho, ktorý zistil, že v jeho izbe je drak...a jeho rodičov, ktorí tvrdia, že draci neexistujú.

Carolyn Nystrom - Dovidenia, teta Anka!

detsky-sprievodca-dovidenia-teta-ankaTéma smrti sa dotýka každého z nás a nedá sa o nej nehovoriť. Knižka pomáha rodičovi stáť pri dieťati, keď prežíva smútok a bolesť z odchodu milovanej osoby.

Carolyn Nystrom – Dedo, vyzdravieš?

dedkoVnučka Janka má veľmi rada svojho šikovného deda, s ktorým sa veľmi zblížila v jeho stolárskej dielni. Staroba však zasiahla do jeho života. A tým aj do Jankinho. Knižka pomáha deťom a ich rodičom spolu hovoriť o starnutí našich blízkych.

Carolyn Nystrom – Mám ťa rád, ocko

mamtaradockoV Miškovom živote sa udeje niečo nečakané. Jeho rodičia sa rozchádzajú a on má svoje strachy a otázky. Knižka pomáha rodičovi, aby spolu s dieťaťom hovorili aj keď sa ich dotýka táto téma.

Carolyn Nystrom – Pošlete ma preč?

posletamaprecKnižka rozpráva príbeh adoptovaného dieťaťa. A nielen to. Rozpráva o rodičoch a ich zneistenom adoptovanom synovi. Snažia sa vzájomne si rozumieť – ale cesta k tomu vedie cez vzájomné rozhovory, cez pýtanie sa , cez počúvanie a cez hľadanie citlivých odpovedí.

Lucia Žiaková, Adriana Koscelníková – Ako sa môže meniť rodina

ako_sa_moze_menti_rodina_obalkaInteraktívna knižka pre deti, ktorých rodičia sa rozvádzajú alebo rozchádzajú. Príbeh Dorotky a Denisa, ktorým sa začali diať v rodine zmeny, je písaný spôsobom, ktorý vytvára viaceré možnosti a príležitosti pre rozhovor rodiča s dieťaťom o tejto téme. Knižka obsahuje odporúčania psychologičky, ako jednotlivé časti príbehu čítať. Obrázky vznikli s pomocou detí, ktoré zažili rozchody a rozvody rodičov.