Pomôžme si rozprávkou Pomôžme si rozprávkou

Detstvo potrebuje rozprávku... Detstvo potrebuje rozprávku...

... ubolené detstvo potrebuje rozprávku liečivú.

Asi každá mama, každý otec sa raz ocitnú v situácii, keď im pri rozhovore s dieťaťom dochádzajú slová. Stoja pri ňom, vedia, že ho niečo trápi, že niečomu bolestne nerozumie. Mama s tatom chápu problém dieťaťa, vedia, kadiaľ vedie cesta z bolesti do uzdravenia. Len nemajú po ruke tie pravé slová, ktoré by im – prijateľne veku dieťaťa – pomohli trápenie zmierniť.

V takých chvíľach by sa ako soľ zišiel príbeh šitý na mieru konkrétnej zložitej situácie. Rozprávka, kde sa jej postavičky trápia rovnakými ťažkosťami ako toto živé dieťa, čo pred vami stojí, nerozumie, je smutné, uzatvára sa do seba, začína plakať...

„Mama, prečo nemám také isté priezvisko ako ty a ocko a Janko?"

„Oco, prečo sa mi stále sníva o tom veľkom zlom ujovi?"

„Mami, prečo tam musím ísť, keď sa tak hrozne bojím?"

„Ocko, kde je môj pravý ocko?"

„Mamina, prečo ma to tak strašne bolí?"

„Tati, prečo sa mi vysmievajú? To vadí, že som iný?"

„Mama, bola som zlá, však, a preto ma poslali preč."

Dalo by sa pokračovať. Deti kladú rodičom veľmi ťažké otázky. Na odpovediach veľmi záleží. Odpovedať prostredníctvom trefného rozprávkového príbehu je takým malým darom z nebies, darom lásky a porozumenia, darom vzťahu medzi dieťaťom a rodičom.

Ibaže – kde tie skvelé príbehy vziať? Kde nájsť rozprávku, čo za nás vysvetlí inak nevysvetliteľné? V ktorej lekárničke sa tie liečivé skvosty nachádzajú?

Zopár sa ich nájde v knižkách, zopár na filmovom celuloide... Ale najviac ich skrývajú hlavy mám a hlavy otcov. Tam vznikajú – náhodne, cielene, niekedy načas, inokedy ex post, krátke aj dlhšie, umnejšie aj kostrbatejšie, veselé aj slzavé... ale vždy so snahou uzdravovať smutné detské duše. Kvôli putu, ktoré spája mamy, otcov, dcéry a synov.

Mamy, otcovia, podeľte sa s nami o príbehy v podobe rozprávky určené dieťaťu rôzneho veku, ktoré v sebe majú silu liečiť duševnú či telesnú bolesť dieťaťa, jeho strachy, neistoty, zlyhania, ktoré by mu pomáhali prijať ťažké veci života, porozumieť sebe i okoliu...