Pomôžme si rozprávkou Pomôžme si rozprávkou

O projekte O projekte

Táto stránka je vytvorená ako súčasť projektu občianskeho združenia Návrat, Detstvo potrebuje ROZPRÁVKU (2013).

„Kde bolo tam bolo, potom sa stalo Niečo. A prišiel smútok, bolesť, strach, beznádej a nie a nie odísť, hoci už toľko času od toho Niečoho uplynulo... Jedného večera si Veľký zobral Malého na kolená a začal mu rozprávať. Ešte presne nevedel, aké slová vypovie, ale vedel, že je potrebné niečo povedať, niečo porozprávať, aby prišla aspoň malá radosť, aspoň malá nádej...“


Cieľom projektu je podpora vzťahu medzi rodičom a dieťaťom a prirodzených hodnôt, ktoré tento vzťah posilňujú - napríklad spoločné čítanie alebo rozprávanie rozprávky. Zároveň projekt upozorňuje, že deťom sa stávajú v detstve aj zlé veci a vtedy môžu rodičia či opatrovatelia dieťaťa použiť pre pomoc deťom aj terapeutickú rozprávku alebo príbeh.

Rozprávka je jazykom detstva. Rodič, ktorý ju číta svojmu dieťaťu, sa mu približuje. Dieťa sa potom približuje k rodičovi. Verí v neho a to mu dáva pocit istoty, že spolu si poradia s mnohými vecami. Detstvo je však nielen sledom veselých udalostí, ale aj tých smutných a niekedy aj traumatických. Hrdina z múdro zvolenej rozprávky môže dať práve po takýchto udalostiach dieťaťu silu a naštartovať tak jeho vnútorné ozdravné procesy, ktoré si poradia so strachom, hnevom, či smútkom. Z vyliečených detí sa potom môžu stať zdraví dospelí.

Projekt podporila Nadácia Orange. Ďakujeme.